Jak zainstalować Joomla na serwerze lokalnym Laragon

Do instalacji Joomla 5 użyjemy funkcji Laragon, która nazywa się "Szybkie tworzenie witryny". 

Z dostępnych opcji wybieramy oczywiście Joomla

Jeżeli w Twojej instalacji nie ma możliwości wyboru Joomla musisz dołożyć tą opcję w pliku konfiguracyjnym Laragon. W tym celu otwórz plik konfiguracyjny klikając "Konfiguracja..." w zakładce "Szybkie tworzenie witryny" i dodaj pod ustawieiami wordpress linijkę:

# joomla5
Joomla=https://downloads.joomla.org/pl/cms/joomla5/5-2-5/Joomla_5-2-5-Stable-Full_Package.zip?format=zip
 ------------------------------------------------------

To jest wersja Joomla na dzień pisania artykułu (5.2.5), więc sprawdź , czy nie ma już nowszej wersji CMS Joomla

Kolejnym etapem jest ustawienie nazwy. Ta nazwa zostanie wykorzystana przez Laragon do utworzenia bazy danych oraz folderu instalacyjnego.

Klikamy Ok i rozpoczynamy instalację. Jeżeli mamy ustawiony i uruchomiony certyfikat ssl w Laragon zostaniemy poproszeni o potwierdzenie dostępu. 

Po pobraniu plików i utworzeniu przez Laragon konfiguracji rozpoczynamy instalację Joomla poprzez kliknięcie przycisku "Odwiedź stronę"

Naszym oczom ukazuje się instalator Joomla. Uzupełniamy dane.

typ bazy danych: MySQLi

nazwa hosta: localhost

nazwa użytkownika: root

hasło do bazy danych: pozostaw puste

nazwa bazy danych: joomlagantry-lab

Następnie kliknij Zainstaluj Joomla

Jeżeli zmieniłeś nazwę projektu na początku instalacji to twoja baza danych będzie nazywać się inaczej. Aby sprawdzić jaką ma nazwę uruchom phpMyAdmin i zobacz co utworzył Laragon
użytkownik: root
hasło: pozostaw puste

Do ustawień Laragon możesz dostać się zarówno klikając ppm na ikonkę na pasku zadań jak i klikając lewym przyciskiem myszy otwierając pełne okno programu.


Zainstaluj język polski dla witryny oraz dla administratora jeżeli potrzebujesz.

Jeżeli po wyborze języka i kliknięciu zainstaluj nic się nie wydarzy, poczekaj dłużej. Niestety nie ma żadnej informacji, że instalacja jest w toku.
Następnie wybierz i ustaw język polski dla witryny oraz zaplecza.



Kliknij Otwórz zaplecze


Jeżeli masz informację, że folder "installation" nie został usunięty usuń go ręcznie i kliknij ponownie Otwórz zaplecze
Dostęp do plików projektu uzyskasz klikając w Laragon Menu → www → przeglądaj → nazwa_projektu

I gotowe!!!
Zaloguj się do zaplecza używając danych ustawionych podczas instalacji.
To jest wygląd ciemnego motywu Joomla, ponieważ u mnie jest ustawiony ciemny motyw przeglądarki (google chrome) i Joomla to wykrywa ustawiając automatycznie również ciemny motyw.
U Ciebie jeżeli masz jasny motyw będzie to wyglądać inaczej. W dalszej części będę używał jasnego motywu Joomla ponieważ Gantry 5 nie jest jeszcze dostosowany do ciemnego motywu, ale prace trwają i wersja beta już go ma. Może gdy korzystasz z tego poradnika jest już dostępna wersja produkcyjna. Będzie miała numer 5.5.20. Aktualna wersja to Gantry 5.5.19. Więc jeżeli też masz ustawiony ciemny motyw przeglądarki to zmień motyw Joomla na jasny. 
Motyw zaplecza można zmienić w zakładce system → style zaplecza → Atum - Default → ustawienia kolorów → tryb ciemny → użyj jasnego schematu kolorów


 

I mamy zainstalowany CMS Joomla. Nie będę omawiał CMS Joomla 5 bo nie o tym ten artykuł. Zapraszam do studiowania Joomla 5 na stronie https://www.joomla.org/
Nazwa Joomla to zapisana w języku angielskim wymowa słowa pochodzącego z środkowoafrykańskiego języka suahili. Co tłumaczy się jako: "wszyscy razem".